Коти в японській міфології.
Країна вранішнього сонця, Японія, загадкова східна держава, з насиченою історією, яка переплітається з міфологією та філософією життя й смерті.
У кожній культурі, західній чи східній, ми знаходимо згадки про пухнастих котиків. Cats for adoption Kyiv вже дослідили відношення до котиків у Туреччині та Єгипті.
Матеріалом про котиків в японській міфології, з нами охоче поділився sowon.iyagi, який розмістив допис у себе на сторінці.

Дві особистості котика.
В синтоїзмі (релігія, заснована на вірування у більш ніж одного бога, та одухотворення природи) будь-що може бути камі (божество) або йокаєм (демон), котики не виключення. Уважно придивляйтеся до своїх пухнастиків, раптом це Бакенеко? Особливо, якщо котик вгодований, поважного віку й з довгим хвостом.
Через двоїсту природу – ласкава мурка або нещадна мисливиця, що не проти мучити своїх жертв, – ставлення до кішки завжди було двояким. З одного боку, кішка (неко) була символом богатства, процвітання та високого статусу, оскільки спочатку ці тварини були привілеєм імператорського будинку, аристократії та буддійських храмів.
Однак, будучи хижою твариною та маючи чутливість до запаху гниття, котів у народній свідомості швидко стали ототожнювати зі смертю та мерцями.
Тому в середньовічній Японії ставлення до котиків стало досить настороженим. Вважалось, що якщо не вжити запобіжних заходів, то мила, пухнаста мурка з часом може перетворитися на чудовиська-перевертня і почати полювання на людей.
Бакенеко – кішка перевертень.
В Японській міфології вважається, що довгохвоста кішка з часом може стати перевертнем.
До яких котиків відносилось таке упередження? Якщо вона проживе 13 років, якщо вона триколірна, має дуже довгий хвіст або сильно погладшала. Тому котам часто вкорочували хвіст, щоб вони не стали Бакенеко. Також загрозою було, якщо кіт застрибне на мерця.
Бакенеко можуть перетворюватися на мерця або вселятися в тіло померлого. Вони часто тероризують той будинок, де живуть, приманюючи кульові блискавки.
У плані стихій, Бакенеко тісно пов’язані з вогнем: їх часто зображують як котів, що злизують олію з лампи. В старовинних лампах масло робилося з риб’ячого жиру, то така поведінка котів зрозуміла. На Сецубун (свято зміни сезону, 3 – 4 лютого) всі японські Бакенеко збираються на шабаш у своєму котячому палаці на вершині «котячої гори» – вулкан Некодаке.

Некомата – кішка людожер.
Кішка-людожер з роздвоєним хвостом. Її часто плутають з Бакенеко або ототожнюють. Але навіть ззовні вони відрізняються, Некомата з’явилась ще до Бакенеко. То як їх розрізнити?
Найочевидніше – це хвіст, якщо їх два, то перед вами Некомата. По-друге, розмір – Некомата зазвичай набагато більша за Бакенеко. Ще одна відмінність: місце проживання. Хоча Некомата епохи Едо народжується з домашньої кішки, але жити часто йде в гори. А ось Бакенеко буває там лише раз на рік, під час котячого свята на горі Неко-даке.
Але найголовніша відмінність у тому, що Некомата – це монстр, який виглядає як величезна, жахлива кішка, а Бакенеко – скоріше перевертень.
Кайбьо – кіт привид.
Різновид Бакенеко, кішка-привид. Головна відмінність від інших магічних котів полягає у способі виникнення, а також у нематеріальній природі. Адже Бакенеко, як правило, це чудовисько, тоді як Кайбьо – мстивий дух.

Для того, щоб стати Кайбьо, кішка має випити крові своєї господині. При цьому господиня має бути вбита або вчинити самогубство через якусь несправедливість. Кішка, що попила крові, може приймати людську подобу (як правило, спочатку господині, а потім й інших вбитих нею людей), і в цьому вигляді має надлюдську силу. Ті, що потрапили під чари кішки-привида, в прагненні знищити її, починають рубати мечем на всі боки, вбиваючи всіх поспіль. Кайбьо дуже сильна й живуча. Вона легко може перегризти людині горло або задушити, а її саму убити непросто, хоча і можливо.
Каші (Каша, Касі) – кіт демон.
Кіт-демон, що краде мерців. Це демонічний людиноподібний коте з палаючим хвостом, що несе з собою в пекло трупи тих, хто грішив за життя. Очевидно родич Бакенеко (відносно нешкідливих) та Некомата (небезпечних). Взагалі відомостей про Каші дуже мало, бо це не надто популярна нечисть в літературі. А в народних переказах – надто багато різноманітних версій.
Котик на удачу – Манекі-Неко.*
Міфічні образи котиків в японській міфології, можуть поставити під сумніви позитивний образ пухнастих, але найбільш відомим котиком, на Сході, залишається Кіт-удача, Манекі-Неко. Його фігуру знають майже всі, але пов’язують його більше з китайської культурою, але походження саме з Японії.

Існують дві найбільш відомі легенди про Манекі-Неко. Перша, про заможного чоловіка, інколи кажуть, що це був імператор, який у зливу ховався під деревом, він побачив котика, який його кликам махаючи лапою. Мандрівник пішов на поклик кота, за декілька хвилин, в дерево вдарила блискавка. Інша історія, про бідну жінку, якій наснився добрий дух в образі кота, і порадив зліпити з глини статуетку, та продати. Саме так пані почала заробляти собі на життя і стала заможною.
Як бачимо зараз, віра саме у позитивну сторону котиків переважає. Котики завжди будуть мати подвійну вдачу, але ми знаємо, що на любов й піклування вони завжди будуть відповідати любовью.
Підтримайте наш проєкт та наших котиків на нашому сайті або у соц мережах.
*авторство проєкту cats for adoption Kyiv